فایل پژوهشی دانشجویی تخصصی
پيوندهای روزانه

دانلود پاورپوینت رفتار قاطعانه و ابراز وجود

رفتار قاطعانه ابراز وجود سبک های پاسخ دهی موانع شناختی جرأت‌مندی فنون ابراز وجود

دانلود دانلود پاورپوینت رفتار قاطعانه و ابراز وجود

رفتار قاطعانه ابراز وجود
سبک های پاسخ دهی
موانع شناختی جرات مندی
فنون ابراز وجود

دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل ppt
حجم فایل 2163 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 42

تعریف رفتار جرأت‌مندانه

رفتار جرات‌مندانه عبارت است از بیان مناسب هر احساسی غیر از اضطراب (ولپه،1973).

رفتار جرات‌مندانه یك رفتار بین فردی است كه شامل ابراز صادقانه و نسبتاً رك افكار و احساسات می‌باشد، به نحوی كه از نظر اجتماعی مناسب بوده و احساسات و آسایش دیگران نیز در آن مد نظرباشد (مسترز و ریم).

به طور كلی جرات‌مندی را می‌توان توانایی ابراز صادقانه نظرات، احساسات و نگرش‌ها بدون احساس اضطراب دانست. جرات‌مندی همچنین شامل دفاع فرد از حقوق خود می‌باشد، به شكلی كه حقوق دیگران پایمال نشود.

سبک های پاسخ دهی متداول
روانشناسان شیوه‏های رفتاری انسانها را در یك تقسیم بندی كلی به سه دسته تقسیم كرده‏اند: سبك پاسخی منفعلانه؛ سبك پاسخی پرخاشگرانه، سبك پاسخی قاطعانه

در شیوه رفتاری منفعلانه شخص قادر به ابراز وجود نیست و با اتخاذ روشی منفعلانه به دیگران اجازه می‏دهد براحتی حقوق و احساسات او را نادیده گرفته و زیر پا بگذارند. چنین شخصی در ظاهر فردی متواضع، صبور، از خود گذشته و مهربان قلمداد می‏گردد اما وی در باطن همیشه از اینكه توسط دیگران سوء استفاده شده و حقوقش پایمال می‏گردد ناراحت می‏باشد.

سرگردانی، از این شاخه به آن شاخه پریدن، عذر خواهی مكرر و نامناسب، صدایی آرام و لرزان، خیلی زود حرف خود را پس گرفتن، نگاههای سرگردان، این پا آن پا كردن از خصوصیات این افراد است.

وقتی دیگران درخواستی را مطرح می‏كنند، این افراد معمولاً با جملاتی از قبیل ”هر طور كه صلاح می‏دانید“ ”برایم فرقی نمی‏كند“ ”هرچی كه شما بگویید و... جواب می‏دهند.

در شیوه پرخاشگرانه، شخص پرخاشگر حقوق دیگران را نادیده می‏گیرد و شروع به تهدید آنها می‏نماید. افراد پرخاشگر دانسته یا نادانسته از دیگران سوء استفاده می‏كنند. طرز تكلم و شیوه سخن گفتن آنها طوری است كه در دیگران احساس حقارت، جهل و نادانی، خشم، احساس گناه و تقصیر ... تولید می‏كند. این افراد در واقع از طریق ایجاد یك حالت عاطفی ناخوشایند مثل خشم، غم و احساس گناه در دیگران زمینه را برای سوء استفاده فراهم می‏كنند. با صدای بلند و ناهنجار صحبت كردن، طعنه یا نیش زبان زدن به دیگران، ایجاد ناامیدی و دلسردی در دیگران، استفاده فراوان از بیانات ارزشگذارانه (شما باید.... شما نباید....) برچسب زدن به دیگران، اظهارنظرهای نژاد پرستانه، تحقیر قومیتها، ملیتها، جنسیت... از ویژگی‏های افراد پرخاشگر است.

گاهی تركیبی از انفعال و پرخاشگری در كنار هم مشاهده می‏گردد كه در این صورت شخص بصورت غیرمستقیم به دیگران پرخاشگری می‏كند. این افراد كسانی هستند كه عواطف ناخوشایندی از قبیل خشم و خصومت را تجربه می‏كنند ولی چون از طرفی قدرت بیان این عواطف را ندارند و از طرف دیگر قادر به تحمل آن نیستند، بنابراین با توسل به شیوه‏های غیر مستقیم و انحرافی خشم خود را خالی می‏كنند. این الگو بدترین سبك ارتباطی را تشكیل می‏دهد چون كسی كه آماج خشم این افراد قرار می‏گیرد نمی‏داند بخاطر چه تقصیری و توسط چه كسی آماج خشم و پرخاشگری قرار گرفته است. منفی گرایی یك شیوه معمول این افراد است. اخم كردن، باجگیری هیجانی (مثلاً از طریق گریه دیگری را تسلیم كردن) پیدا كردن یك سپر بالا و خالی كردن خشم خود به آن، آسیب زدن به اشیاء مثلاً سوزاندن لباس یا پنچر كردن ماشین و... از الگوهای معمول ارتباطی این افراد است.
و در ادامه داریم:
مشكلات ناشی از جرأت‌مند نبودن
موانع شناختی جرأت‌مندی

فنون ابراز وجود

گفتن " توصیه‌هایی برای " نه‌

عوارض ابراز وجود

فایل پاورپوینت 42 اسلاید

دانلود دانلود پاورپوینت رفتار قاطعانه و ابراز وجود


برچسب ها : دانلود پاورپوینت رفتار قاطعانه و ابراز وجود ،
[ دوشنبه 4 آذر 1398 ] [ 12:16 ] [ مهندس جعفری ] [22 بازدید]
.: Weblog Themes By pichak :.

درباره وبلاگ

آرشيو مطالب
آمار سایت
افراد آنلاین : 1
بازدید امروز : 340
بازدید دیروز : 166
هفته گذشته : 506
ماه گذشته : 2381
سال گذشته : 18516
کل بازدید : 62628
کل مطالب : 588
نظرات : 0
امکانات وب
× بستن تبلیغات